Právě si prohlížíte Jak poznat, že se život Vašeho mazlíčka blíží ke konci?
Doctor and senior owner looking at dog on bed in veterinary clinic

Jak poznat, že se život Vašeho mazlíčka blíží ke konci?

Jak poznat, že se život Vašeho mazlíčka blíží ke konci?

Společenská zvířata stále více považujeme za součást našich rodin a společnosti. Pečujeme o ně se stále větší obětavostí a péčí, poskytujeme jim nejen vhodné podmínky prostředí, ale i veterinární péči. Nejsme však připraveni rozloučit se s našimi milovanými mazlíčky a často se vyhýbáme myšlence ztráty. Z tohoto důvodu tu popíšeme signály, které mohou naznačit blížící se konec života mazlíčků.

Lze očekávat ztrátu zvířat?

Smrt psa může být spojena se stářím nebo nemocí, ale také s náhodnými událostmi, jako je napadení jiným zvířetem nebo dopravní nehoda. V nouzi nejsme schopni reagovat, ale v situaci progresivních procesů můžeme občas rozpoznat známky toho, že se blíží konec. To nám umožní vhodně reagovat.

Před smrtí může mazlíček změnit své chování, vyhledávat kontakt se svým opatrovníkem, stát se letargickým a ztratit chuť k jídlu. Další příznaky mohou zahrnovat problémy s dýcháním, inkontinenci moči, zvracení, záchvaty a ztrátu rovnováhy. Kdykoli máme pochybnosti o zdraví našeho mazlíčka, měli bychom navštívit veterináře, který nejlépe situaci posoudí a doporučí vhodnou léčbu.

Jaké signály mohou ohlásit blížící se konec?

Pokles a nedostatek chuti k jídlu

Běžným chováním psa na konci života je buď odmítání jídla, nebo vybíravost v jídle. Může to být důsledek nemoci nebo užívání léků, které snižují čich nebo chuť. V takových situacích je možné pejskovi podávat vařenou domácí stravu, a po konzultaci s veterinářem jím doporučené stimulanty chuti k jídlu.

Zastavení pití vody a dehydratace

Někteří psi mohou přestat pít kvůli nedostatku energie a pocitu nevolnosti a odmítnutí pít vodu po dobu 2-3 dnů může negativně ovlivnit funkci ledvin. Zvířeti by pak měl být zajištěn stálý přístup k čerstvé vodě a v některých případech se pokusit pravidelně mu podávat vodu. Při rehydrataci může také pomoci přechod ze suchého na mokré krmivo a konzultace s veterinářem, který může předepsat intravenózní nebo subkutánní tekutiny.

Úzkost

Někteří psi se mohou stát neklidnými a podrážděnými a neustále se pohybovat, neschopni klidně sedět. To může být způsobeno bolestí a nepohodlím, ale také změnami v mozku souvisejícími s nemocí nebo věkem (např. syndrom kognitivní poruchy u psů). V takových situacích stojí za to poradit se s veterinářem, který po diagnóze bude schopen doporučit vhodné léky.

Dýchací problémy

Pokud má váš pes potíže, jako je natažený krk, dýchání otevřenou tlamou, vyhýbání se změně polohy nebo jakémukoli pohybu, který by zvýšil jeho požadavky na dýchání, navštivte co nejdříve svého veterináře. Chronická onemocnění a stáří mohou být doprovázeny těžším, hlubším nebo hlasitějším dýcháním. Pouhý pohyb, vstávání a chůze k misce s jídlem může být pro vašeho mazlíčka obtížnější, což má za následek rychlejší nebo hlubší dýchání. Misky na vodu a krmivo by měly být umístěny v blízkosti místa, kde se pes zdržuje většinu času, aby cestou k nim nemusel překonávat dlouhé vzdálenosti.

Pocit bolesti

Psi mohou také pociťovat bolest před smrtí, a tak se vyhýbat interakci s psovodem a jeho dotykem. Dokážou se nadměrně olizovat, kňučet, štěkat, nebo také být agresivní nebo rozrušení. V takové době se můžete po konzultaci s veterinářem rozhodnout podat léky proti bolesti.

Letargie a únava

Starší psi více spí a na hranici života se kromě větší potřeby spánku snadněji unaví. Mohou odmítnout jít na procházku a rozhodnout se, že většinu dne stráví raději v doupěti nebo už nepůjdou ke dveřím pozdravit majitele. Měli byste je pečlivě sledovat, abyste byli schopni určit, kdy kvalita jejich života poklesne natolik, že se jejich život změní v utrpení.

Špatná motorická koordinace a snížená pohyblivost

Jak váš pes stárne, jeho nervy a svaly pomalu přestávají fungovat. Problémy s inervací a úbytkem svalové hmoty vedou ke špatné koordinaci, kvůli které se mohou všechny překážky, schody a kluzké povrchy stát pro vašeho psa nepřekonatelnými. V takových situacích může být užitečné poskytnout mu protiskluzové povrchy a pomoci mu při pohybu.

Únik moči

Močová inkontinence u psů může souviset s problémy s ledvinami produkujícími zvýšené množství moči, ztrátou kontroly močového měchýře, ale také s bolestivými stavy kloubů, které jim ztěžují vstávání, když mají pocit, že by měli močit. To platí i pro vyprazdňování. Psi by za to neměli být disciplinovaní, protože je to může jen vystresovat. Tento problém se vyplatí konzultovat s veterinářem, zda a jak se dá napravit.

Výrazný úbytek hmotnosti

Hubnutí je u starších psů poměrně běžné a začíná dlouho před koncem života. Jak zvíře stárne, jeho schopnost trávení bílkovin klesá a v důsledku toho ztrácí svalovou hmotu. Správně vyvážená strava tomu ale může zabránit. Chorobný proces, také obvykle způsobuje úbytek hmotnosti prostřednictvím velké zátěže organismu nebo snížené chuti k jídlu související s malátností. Rakovinné buňky získávají energii potřebnou k intenzivnímu dělení z bílkovin, což vede k nedostatku bílkovin a energie. V každém případě by úpravy výživy měly být přizpůsobeny stavu zvířete a nejlépe po konzultaci s odborníkem.

Změny chování

Před smrtí mohou zvířata vykazovat změny chování. Někteří psi mohou být neklidní a nervózní a jiní nemusí reagovat na podněty, které je dříve stimulovaly k činnosti. Některá zvířata nacházejí odlehlé místo doma nebo na dvoře, jiná vyhledávají společnost svých majitelů. Každý pes může reagovat jinak, proto je pro nás důležité posoudit, jak se jeho chování mění.

Jak pomoci psovi na sklonku jeho života?

Loučení se svým milovaným mazlíčkem může být velmi obtížné, ale stojí za to se pokusit mu v posledních chvílích jeho života co nejvíce zpříjemnit.

• Psovi je dobré udělat pohodlný pelíšek na útulném místě, které má rád.

• Vyplatí se dbát na jeho stravu, dávat mu jídlo, které odpovídá jeho stavu a co má rád (pokud je to pro něj vhodné).

• Podle jeho potřeb je dobré ho doprovázet nebo mu dopřát klid o samotě.

• Je dobré dodržovat denní režim vašeho mazlíčka, a pokud nemůže chodit ven na procházky, prostě u něj zůstaňte.

• Všechny příznaky je dobré probrat s veterinářem a nasadit vhodnou terapii nebo i úlevu od bolesti.

• Pokud zvažujete euthanasii, proberte ji důkladně s veterinářem. Dobré je také zvážit pohřbení vašeho mazlíčka nebo výběr typu kremace.

Veterinární péče na konci života zvířete

Podle Americké společnosti veterinárních lékařů (AVMA) poskytuje veterinární péče na konci života majitelům čas a přípravu na blížící se smrt domácího mazlíčka. Asociace definuje tento typ veterinární péče jako péči, která umožňuje nevyléčitelně nemocnému zvířeti žít poklidně doma nebo ve vhodném zařízení s přihlédnutím k pohodlí a kvalitě života zvířete a zahrnuje možnost eutanazie.

Nejtěžší rozhodnutí majitele psa

Rozhodnutí o eutanázii může být nejtěžším rozhodnutím, kterému kdy majitelé společenských zvířat čelili. Když tuto možnost zvažujeme je důležité rozhodnout podle toho, co je pro naše zvíře nejlepší, ať je to jakkoli obtížné.

Žádný případ není stejný, takže může být velmi užitečné promluvit si se svým veterinářem, zejména s tím, který zná vašeho mazlíčka. Ten bude schopen odpovědět na nepříjemné otázky: zdali mazlíček trpí, jestli se jeho zdravotní stav může zlepšit a zda má další léčba smysl. Pokud se ukáže, že eutanazie je nevyhnutelná, odborná rada nám jistě pomůže vybrat ten správný čas na rozchod s vaším milovaným zvířetem.

Poslední okamžiky

Ve chvílích jistoty o nevyhnutelnosti ztráty máme pocit, že jsme ztratili kontrolu nad osudem našeho mazlíčka. Podle pokynů British Royal Animal Welfare Society je v tuto chvíli lepší zaměřit se na to, na co máme vliv. Můžeme požádat veterináře o domácí návštěvu a eutanazii doma, zajistíme tak našemu mazlíčkovi pohodlí a klid a všem ušetříme další zbytečný stres. V takových chvílích stojí za zvážení i typ rozloučení s milovaným zvířetem.

Právě pro našeho milovaného mazlíčka musíme toto nejtěžší období přežít, aby požil své poslední chvíle v klidu, pohodlí, bez bolesti a s pocitem naší přítomnosti. Být vděčný za to, kolik radosti a štěstí nám přinesl do našich životů.

Bibliografie k lednu 2022:

  • Pet bereavement – Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, online: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/bereavement
  • Veterinary end-of-life care – The American Veterinary Medical Association, online: https://www.avma.org/resources-tools/avma-policies/veterinary-end-life-care
  • End of Life Care – The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals, online: https://www.aspca.org/pet-care/general-pet-care/end-life-care
  • Leslie Brooks, DVM, Signs Your Dog Is Dying, Emergency Vets USA, online: https://emergencyvetsusa.com/signs-your-dog-is-dying/
  • Kate Eldredge Basedow, LVT, How to Know If Your Dog May Be Nearing the End of Their Life, Daily Paws 01/28/2021, online: https://www.dailypaws.com/living-with-pets/end-of-life -care / signs-dog-is-dying
  • GERIATRY OF DOGS AND CATS – S.C. Sala, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017